Як працювати з резюме претендентів на посаду?

резюме

Резюме – це перше знайомство з претендентом на посаду. На даному етапі кандидат намагається себе продати, його головне завдання – отримати дзвінок із запрошенням на співбесіду. Наше завдання – дивитися між рядків, щоб не витрачати час на всіх кандидатів або принаймні заощадити його при проведенні співбесіди. Проаналізувавши первинну інформацію, можна знайти більше нюансів, ніж здається на перший погляд.


Коли ви приступаєте до вивчення резюме, у вас повинно бути повне уявлення про ідеального кандидата для відкритої вакансії, мінімальні вимоги до досвіду роботи або освіти, а також чітке уявлення, кандидатів з яким досвідом ви розглядати точно не будете.

У кожній галузі є своя специфіка, в тому числі способи отримання заробітку і дні виплат, і необхідно це враховувати. Співробітники, які звикли отримувати дохід щодня на попередньому місці, можуть знаходити способи не упустити свою вигоду, працюючи у вас. Спираючись на посадові обов’язки вакансії, визначте якості і компетенції, важливі для кандидата. Уже на етапі розміщення оголошення варто заявити про ці вимоги. Потрібно задуматися про варіанти надання резюме: це може бути і електронна пошта, і заповнення резюме безпосередньо на майбутньому місці роботи, і спеціальний стенд з ящиком для заповнених анкет у вузі.

Робота з резюме кандидатів дозволяє отримати куди більше інформації, ніж просто перерахування попередніх місць роботи. Як правило, кожне резюме має свій характер. Кандидат, не замислюючись, робить акценти на найбільш важливі віхи своєї кар’єри. Він відзначить саме ті досягнення, які дозволяють йому пишатися виконаною роботою і, як наслідок, є для нього мотиваторами. Ви зрозумієте, що важливо для людини, наприклад, висококласне обслуговування на касі або відповідальне і точне виконання процедур, пов’язаних з інкасацією. І те, і інше необхідно, але в голові ми тримаємо вимоги саме до цієї вакансії. Варто врахувати, що зараз багато кадрових агентств пропонують «коригування» резюме кандидата, що робить його більш безликим. Саме тому намагайтеся відбирати резюме кандидатів самостійно.

Отже, що ж ми зможемо побачити в резюме?

Перш за все, чи має людина якостями і досвід, які потрібні у вашій компанії. Усередині кожної організації є певні принципи, правила і атмосфера, які складають корпоративну етику. Навряд чи колишній рибалка зможе влитися в колектив парфумерного магазину. Хоча не варто судити стереотипами, можливо саме цей рибалка стане кращим співробітником в магазині, але тоді варто запросити і його на співбесіду. Але, думаю, в цій ситуації відповідь буде швидше негативною.

Потрібно з’ясувати, наскільки попередній досвід впорядкований, в яких сферах працював потенційний співробітник, чи довго шукав себе, де саме він трудився – в державних або міжнародних мережах або його досвід обмежується співпрацею з індивідуальним підприємцем. Зверніть увагу на те, наскільки детально кандидат описує свої посадові обов’язки і на яких завданнях робить упор.

Наприклад, для продавця-консультанта важливо саме обслуговування покупців, а не просто викладка товару в торговому залі. Можливо, при описі позицій співробітник часто застосовує техніку copy/paste, що безумовно говорить про його підприємливість, але не про скрупульозність в складанні резюме.

Подивіться, як часто кандидат змінює роботу. Зрозуміло, що якщо фірми змінюються як калейдоскоп, ваша компанія може стати черговим перевалочним пунктом. З’ясуйте, чи змінюється функціонал з переходом на нове місце. З одного боку, він може постійно освоювати нові завдання і рости на посаді при переході з одного місця на інше, що говорить про його амбітність, з іншого боку, він може більше приділяти уваги професійному зростанню всередині галузі, що дасть вам можливість придбати відповідального фахівця, хорошого виконавця у вашій області.

Чи є великі перерви між місцями роботи. Для дівчат це може бути обумовлено декретною відпусткою, але чим зможе молода людина пояснити довгу перерву в роботі? Можливо, кандидату допомагають батьки, що дозволяє йому періодично працювати або не працювати, логічно вибрати такого співробітника? Наявність академічних відпусток в інституті може також розповісти вам про ступінь відповідальності кандидата.

Ще одна порада: спробуйте поглянути на резюме кандидата в хронологічному порядку, наприклад, з моменту початку кар’єри і по сьогоднішній день. Спробуйте встати на місце претендента і зрозуміти, чому він міг поміняти роботу, що послужило поштовхом до переходу в іншу галузь. Можливо, його дії піддаються логічному поясненню.

Зверніть увагу на граматичні та стилістичні помилки. Тим більше це важливо, якщо співробітник буде вести ділову переписку або вакансія пов’язана з високим рівнем комунікації. Варто вивчити графу про освіту: чи вчиться кандидат у вузі в даний час, яка це форма навчання, чи зможе він поєднувати навчання і роботу?

Уважно прочитайте розділ про особисті якості та захоплення кандидата, якщо такий є. Які риси характеру або ділові якості виділяє кандидат? Якими видами спорту захоплюється? Це може розповісти про його націленості на результат, звичкою працювати в команді чи індивідуально.

Різнобічно розвинені люди, як правило, і на роботі намагаються себе проявити в багатьох напрямках. Також інтереси кандидата можуть говорити про його активну життєву позицію. Вказує чи кандидат контактний зі своїми колишніми роботодавцями, готових дати рекомендації? Це теж дуже важливо.

Робота з резюме кандидатів

Часто в резюме вказана додаткова інформація, наприклад, в графі про громадянство, яка допоможе вам проаналізувати можливість прийняття кандидата на роботу. Інформація про район проживання дозволить вам зрозуміти, наскільки зручно майбутнього співробітника буде добиратися на роботу.

Наприклад, на позиції продавця територіальна доступність майбутньої роботи – важливий фактор. Якщо є необхідність в цьому, потрібно звернути увагу на знання іноземних мов. Важливі вікові обмеження, хоча тут можна посперечатися в правомірності таких вимог. Однак є концепція продажу, наприклад, молодіжного одягу, де в якості продавців більш доречно виглядають молоді хлопці і дівчата. Що стосується статі кандидата, вже дивно, якщо в магазині нижньої білизни для жінок захоче працювати молодий чоловік.

Очікування по заробітній платі можуть багато розповісти про адекватність здобувача. Тут дві крайності: завищені очікування на тлі відсутності достатнього досвіду і освіти можуть свідчити про завищену самооцінку і надмірні амбіції. Занижений дохід в порівнянні з середнім на ринку говорить про неповну відповідність і розумінні своєї ролі всередині бізнесу. Можливо, людина виконує свою роботу, тому що «більше нікому» і йому довірили, але зарплата залишилася колишньою.

Звичайно, кожен, хто коли-небудь стикався з підбором персоналу, знає, що в резюме кандидати можуть писати неправду, ну або не всю правду. Як же розпізнати обман? Добра половина кандидатів спотворює інформацію про попередні місця роботи, зокрема термін свого перебування на останній. Тривожним сигналом може служити невиразний опис функціоналу або відсутність досягнень. Подивіться, чи відповідають зазначені обов’язки і завдання тієї посади, яку називає кандидат, можливо, він намагається «приписати» собі заслуги своїх колег або керівника. Найчастіше люди перебільшують свої навички володіння іноземними мовами. Буває, що здобувачі вказують в резюме соціально очікувану інформацію, яка не відповідає реальності.

І остання рекомендація: розсортуйте резюме на три групи: «так» – резюме кандидатів, яких викликати на співбесіду в першу чергу, «можливо/так» – резюме кандидатів, яких проводити співбесіду в другу чергу, «ні» – резюме невідповідних кандидатів.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: