Як розпізнати роботодавця-шахрая?

роботодавець шахрай

Дуже часто пошук роботи затягується на невизначений термін. Відповідних вакансій або немає, або вимоги роботодавця занадто завищені, або зарплата становить половину суми на проїзд до потенційного місцем роботи. Зневірений здобувач уже за звичкою пробігає очима список вакансій, як раптом його погляд чіпляється за оголошення на кшталт: «Шукаємо помічника керівника. Досвід роботи не потрібно. Заробітна плата від 20 тис. грн».Рука відразу тягнеться до телефону – дізнатися, чи вільна ще така чудова вакансія. Однак поспішати в цьому випадку не варто. Зараз ринок праці – це дуже ласий шматочок для шахраїв всіх мастей. На бажанні людей влаштуватися на роботу шахраї роблять цілі статки. І починають вони, як правило, з того, що розміщають на всіх можливих сайтах липові вакансії.

Підроблені вакансії

Найчастіше шахраї користуються безкоштовними дошками оголошень і сайтами з пошуку роботи. Варто знати про те, що багато серйозних сайтів з підбору співробітників надають роботодавцям тільки платні послуги. Це відразу відсіває велику частину потенційних шахраїв – адже вони хочуть заробляти на претендентах, а не витрачатися. Але й платні сайти в цьому випадку не панацея.

Пам’ятайте про те, що безкоштовний сир буває тільки в мишоловці. Якщо ви знаєте, що середня зарплата у вашому регіоні становить 5 тис. грн, а роботодавець виставляє 10 тис. за не саму кваліфіковану працю – це привід задуматися. Особливо якщо поряд з цим не потрібен досвід роботи і наявність освіти.

Також дуже часто разом з вищепереліченими ознаками роботодавцю потрібні співробітники в офіс. Причому назва вакансії може бути самою непередбачуваною. Секретар, помічник керівника, адміністратор на рецепшен з функціями охоронця, торговий представник в офіс … красуватися в назві може навіть бібліотекар з функціями продавця.

При цьому функції і вимоги в цих вакансіях будуть наче під копірку: робота з документами, складання договорів, робота з клієнтами. Контактні дані найчастіше приховані, і зв’язатися можливо тільки по телефону або через форму сайту. Назва фірми або не вказано зовсім, або вказано яке-небудь «ТОВ «Сонечко», яке не дасть вам ніякої інформації про діяльність компанії.

Ще одна дуже характерна для таких вакансій ознака – вони з’являються, як гриби після дощу. Якщо раптом на сайті з оголошеннями про роботу в один день з’явилися кілька пропозицій від різних роботодавців, але при цьому всі вони пропонують хороші зарплати і не вимагають досвіду роботи – майже напевно це шахраї.

Більш того, порівнявши ці вакансії і спробувавши зв’язатися з їх авторами, ви можете з’ясувати, що це або одна і та ж фірма, або і зовсім – одна і та ж людина, яка плодить нові вакансії з липовими фірмами зі швидкістю світла.

Співбесіда

Проте трапляються і такі вакансії, розпізнати підступ у яких буде практично неможливо. У цьому випадку, зателефонувавши за вказаним телефоном і відповівши на пару чергових питань, ви будете запрошені на співбесіду.

На співбесіді головним завданням здобувача є не тільки справити хороше враження, але і якомога більше з’ясувати про компанію, в яку він має намір влаштуватися. Особливо гостро стоїть питання з роботодавцями-шахраями – чим раніше ви з’ясуєте всю таємницю, тим менше часу витратите даремно.

У роботодавців-шахраїв найчастіше співбесіди проходять досить дивно, що відразу повинно насторожити здобувача. Досить часто це групові співбесіди з безліччю претендентів в одній кімнаті або однієї черги. Часто такі роботодавці просять принести паспорт і фотографії для створення якоїсь «справи» і вашого пропуску в будівлю.

Після внесення ваших даних починається справжня вистава. Всіх шукачів садять в аудиторію, перед якою розпинаються мільйонери, які нібито заробили свої статки саме в цій організації. Перспективи, які намалюють перед аудиторією, будуть просто казкові – подорожі за кордон за рахунок компанії, десятки, а то і сотні тисяч прибутку вже через пару місяців роботи … Але от невдача: щоб потрапити до лав щасливчиків, вам потрібно придбати унікальні товари цієї фірми. Чим більше продасте товарів, тим більше прибутку отримаєте. Таким чином, на виході «перспективна компанія» виявляється звичайним мережевим маркетингом. Але про це здобувач дізнається тільки через кілька днів, а поки йому розповідають казки про красиве життя.

Якщо роботодавець вельми туманно розповідає про рід діяльності фірми і ваші робочі обов’язки, швидше за все, ви потрапили у фірму з мережевого маркетингу. Ще одна часто використовувана схема – побори. Зазвичай шахраї вимагають чисто символічну суму приблизно в 200 грн, яка потрібна на навчальну літературу, оформлення документів, оформлення особистої магнітної картки тощо. Варто пам’ятати, що це практично стовідсотковий ознака шахраїв. Пам’ятайте – ви прийшли влаштовуватися на роботу, а значить саме ви повинні заробляти гроші, а не на вас. Єдине виключення – санітарна книжка, але це зазвичай прописано у вимогах вакансії, а деякі фірми повертають витрати на її отримання.

Щоб не попастися на вудку шахраїв, дуже уважно читайте всі папери, які вам дають підписати, і з великою обережністю довіряйте свої документи. Як правило, на початковому етапі співбесід головний документ – це ваше резюме. Все інше знадобиться тільки при безпосередньому оформленні на посаду.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: