Як вибрати собі заступника (помічника)?

як вибати заступника

Рано чи пізно, керівник компанії може усвідомити, що йому необхідний заступник. Такої спеціалізації немає в жодному навчальному закладі, це особливий статус. Ідеальний заступник розуміє все раніше, ніж бос встигне сказати.


Якими важливими якостями повинен володіти заступник? В основному керівники цінують організованість, лояльність, тямущість, старанність, уміння зберігати інформацію.

Для гармонійної співпраці зі своїм керівником, заступник повинен володіти так само додатковими якостями, а якими саме – залежить від особистості керівника. Краще всього, якщо буде дотримуватися принцип взаємодоповнюваності.

Заступнику доводиться поєднувати, здавалося б, несумісні речі: потрібно залишатися в тіні керівника, розуміючи свою другорядну роль, але вчасно відчути, коли потрібна власна ініціатива. Заступник повинен бути, з одного боку, не позбавлений амбіцій, а, з іншого боку, не бути зарозумілим і, як кажуть, знати своє місце.

Перевірити надійність потенційного заступника можна, поставивши запитання про помилки його колишнього боса. Відповідь цілком зорієнтує нового роботодавця, чи вміє зберігати конфіденційну інформацію цей кандидат.

Керівник може шукати підходящого кандидата через кадрове агентство, але багато хто воліє вибрати помічника у власній компанії, оскільки, в цьому випадку працівник вже в курсі багатьох справ організації. Він повинен вміти спілкуватися з колективом, правильно розподіляти завдання. Тут мова йде, насамперед, про особистісні якості заступника.

Кандидатів у майбутні заступники можна умовно розділити на кілька психологічних типів, знаючи які керівнику простіше буде зорієнтуватися у своєму виборі.

«Компаньйон» – такий тип заступника повноцінно заміщає керівника на час його відсутності. Співробітники не роблять особливої ??різниці між керівником і заступником, сприймаючи їх практично як одну особу. Керівник і заступник не дублюють функції один одного, керують різними напрямками діяльності, але кожен з них знає достатньо інформації про роботу іншого.

Головний позитивний момент такої співпраці в тому, що керівник завжди відчуває підстраховку. Зазвичай при звільненні з компанії керівника такий заступник послідує за босом.

«Стражник біля воріт» – заступник такого типу проводить через себе всі контакти інших осіб зі своїм начальником. У такій ситуації саме від ньго, а, точніше від того, як він піднесе інформацію своєму шефові, залежатиме рішення керівника. Останньому вдається бути в очах підлеглих справедливим і лояльним.

Такий розподіл ролей часто буває в компаніях, що значно виросли за короткий відрізок часу. Підлеглі звикли по старинці заходити в кабінет шефа в будь-який час без перешкод і з ходу вирішувати будь-які питання.

Коли статус фірми змінився, на шляху підлеглих виникає секретар, а потім і заступник – саме уособлення суворості. У підсумку, співробітники більш безболісно адаптуються до нових порядків, щедро обдаровуючи заступника шефа своїм гнівом. Керівнику потрібно врахувати, що, у підсумку, на його іміджі може не кращим чином позначитися те, що він фактично «підставляє» іншу людину, штучно роблячи його об’єктом ненависті співробітників.

Однак, виступаючи в такій ролі, заступник може захопитися і почне, керуючись особистими комплексами, чинити розправу над неугодними.

«Формальний заступник» – назва говорить сама за себе. Заступник займає відповідну позицію в основному завдяки сформованому внутрішньому укладу, тому, що зазвичай так було прийнято в даній компанії. Він перебуває під цілковитим контролем свого шефа. У цьому випадку заступника відрізняє непомітність і безініціативністю.

«Народний бос» – є альтернативою «стражників». Керівник в цьому випадку займається аналітикою і вирішенням різних управлінських завдань, що стосується інших співробітників, то він контактує в основному з керівниками різних рівнів лише для отримання інформації.

При такому положенні справ, заступника колеги люблять і поважають, діляться своїми проблемами і розповідають про плани. Заступник інформує шефа про реальний стан справ у колективі. Тому завжди слід пам’ятати, що, при удаваній близькості, заступник все-таки менеджер вищої ланки.

«Паличка-виручалочка» – ще один психотип заступника, який дуже буде корисний своєму керівникові, будучи професіоналом в тій області, де шеф не зовсім компетентний. Дійсно, практично неможливо володіти достатньо широким спектром знань у всіх областях діяльності компанії.

Якщо таких областей досить багато, керівник цілком може підібрати собі кількох замів. Але велика кількість заступників може призвести до боротьби за вплив на свого шефа і подальшим негативних наслідків.

Якщо діяльність фірми пов’язана з технічними сферами, а керівник є професіоналом саме у цьому, його відмінно доповнить заступник, компетентний у сфері управління персоналом, що компенсує скромні пізнання боса в цій галузі.

Якщо ж бос сам є прекрасним адміністратором, можливо, йому потрібен заступник, що прекрасно розбирається в специфіці роботи фірми і здатний бути своєрідним генератором ідей. Такий заступник продублює свого боса в сфері впровадження інновацій. Визначальним критерієм для вибору заступника буде, насамперед, наявність нестандартного мислення.

Добре, але не обов’язково, якщо освіта заступника буде відповідною напрямку вашого бізнесу. Але такого заступника необхідно ретельно контролювати, так як люди такого складу часто не здатні втілити в життя свої ідеї – їх спринтерської енергії не вистачає на довгострокові завдання. До того ж, керівник повинен відсівати нежиттєздатні ідеї.

Коли бос часто буває у відрядженнях, він прагне вибрати собі заступника-дублера, який виконував би в його відсутність функції керівника. При цьому досить часто допускається серйозна помилка: керівник шукає максимально схожу на себе людину. Це буде гіршим варіантом з усіх можливих: підлеглі мимоволі порівнюватимуть директора та заступника, що не піде на користь ні тому, ні іншому.

Керівнику варто подумати про те, чим займатиметься заступник, коли начальник у від’їзді: можливо, варто взяти в заступники фахівця, який не дублюватиме, а доповнює свого боса.

Іноді керівник приймає на роботу заступника виключно для того, щоб покласти на нього фінансово-господарську рутину і позбавити себе від непотрібних справ. При цьому освіта у такого зама може бути будь-якою.

Важливі, в першу чергу, особистісні якості: послідовність, хороша пам’ять, уміння відстежувати і враховувати безліч дрібних деталей. Корисним буде вміння налагодити хороший контакт з підлеглими. Така людина буде здатна легко підтримувати порядок на виробництві, контролювати виконання завдань і мотивувати інших співробітників.

Вірність вибору можна перевірити тільки при особистому контакті: люди зазвичай інтуїтивно відчувають, чи зможуть вони працювати в одній команді. Керівнику, озброївшись загальними рекомендаціями і сформулювавши власні пріоритети, варто зробити свій вибір на користь такого заступника, який, навіть коли справи йдуть погано, буде здатний діяти добре.

Не випадково більшість керівників вважають пошук заступника, своєї довіреної особи, одним з найважливіших завдань. У житті бувають різні ситуації, і пережити їх набагато легше, коли є на кого покластися.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: